Futbalové Stráňavy oslavovali

03.11.2018 06:11

V sobotu 27.10.2018 sa v Stráňavách oslavovalo 70. výročie založenia futbalového klubu. Významnými medzníkmi počas tohto obdobia bol teda rok 1948, keď skupinka  nadšencov, na čele s prvým predsedom oddielu p. Vrabcom, založila  futbalový oddiel.

Ďalším dôležitým medzníkov bola výstavba nového štadióna , na ktorom sa hráva dodnes. Prvý majstrovský zápas na novom ihrisku sa hral 3.7.1955. Potom sa postupne prebojovali z II.tr. okresu , cez I.B , I.A triedu až krajských majstrovských súťaží do ktorého postúpili v r. 1974 a týchto súťažiach hrávajú do dnes. Veľká vďaka patrí nespočetnému množstvu ľudí, ktorí sa zapísali do histórie stráňavského futbalu.  Musíme však spomenúť dve osoby a to Jozef Cetera – dlhoročný tréner /1970-1982/  a Ján Lončík –dlhoročný predseda TJ /1977-1993/ .

Oslavy začali žiackym majstrovským stretnutím I.MIRAGE triedy , v ktorom domáci chlapci zvíťazili nad Veľkým Rovným 12:0. Po tomto stretnutí nasledovalo ocenenie zaslúžilých osobností , ktorí sa zaslúžili o rozvoj futbalu v jej histórii. Ocenení boli 10 bývalí funkcionári „In Memoriam„ a 84 bývalých hráčov, resp. funkcionárov klubu, ktorí od prezidenta klubu p. Jána Jančiho a starostu obce p. Jozefa  Papána obdržali  vecné odmeny.

Potom nasledoval zápas „Starých Pánov“ Stráňav a Strečna, v ktorom nešlo o výsledok, ale bolo zaujímavé vidieť bývalých hráčov na trávniku. Aj keď pribudli šediny a bruchá , hra mala veľa pekných momentov, či to bol výkon brankára Tona Bulku, stopérske zákroky Petera Tabačka i gól Paľa Berešíka. Najstarším hráčom bol dnes už takmer 69 –ročný Jožko Moravčík.

Po tomto stretnutí nasledovalo vzájomné stretnutie , spomienky na futbalové stretnutia a v neposlednom rade i zábava , ktorá trvala do neskorého večera.

                                                                                                                                                                                                                                                     Štefan Tavač

 

Príhovor prezidenta OŠK Stráňavy

Vážení futbaloví  priatelia,

Stráňavský futbal tento rok oslavuje svoje 70- te narodeniny.  Pamätníci udávajú , že rokom založenia telovýchovnej organizácie v našej obci je rok 1948. Boli to ťažké povojnové roky, ale partia zanietencov  s prvým predsedom oddielu p. Vrabcom to dokázala a futbal  - najrozšírenejšiu hru na celom svete – tu máme dodnes.

Dôležitými momentami v našom futbale bola postupná výstavba nášho štadióna, ktorá začala v r. 1955  až do dnešnej podoby , kedy už nám funguje i kamerový systém  a centrálne polievanie ihriska, ktorý má veľký význam najmä v letnom horúcom počasí.  Z hernej stránky to bol  postupný postup  z druhej triedy okresu, cez 1.B tr. 1.A tr. až do majstrovstiev krajských súťaží , do ktorých sme postúpili v roku 1974. Po reorganizácii súťaží v roku 1986 hráme až do dnes súťaž IV. Ligu sk. Sever . Ak všetci sledujete náš futbal, viete že momentálne sme na 1. mieste v tejto súťaží.  V súčasnosti vedieme 4 družstvá , a to spomínaných dospelých , ďalej dorastencov  v IV.lige sk. A , žiakov a žiakov-prípravkárov v súťažiach ObFZ Žilina.

Musel by som spomenúť nespočetné množstvo mien, keby som chcel poďakovať všetkým, ktorý sa akokoľvek pričinili o rozvoj nášho futbalu za celých 70-siat rokov, ale nedá sa to . Preto chcem ako súčasný prezident klubu , všetkým Vám povedať úprimné Ďakujem ! Patria medzi nich všetci bývalí predsedovia, tajomníci , prezidenti ,sponzori, v neposlednom  rade i terajší starosta obce p. Papán, usporiadatelia , kameramani, hlásatelia , bufetári i ostatný funkcionári, ktorí nám pomáhajú pri organizácii majstrovských stretnutí . Futbal je krásna hra, zapájajme do neho mladých , aby nám rástla zdravá generácia . Prajem Vám všetkým , aby nám prinášala táto hra len radosť a spokojnosť.

Oslavujme spolu naše 70-výročie  založenia futbalu v našej obci. 

                                                                                                     Ján Janči – prezident OŠK Stráňavy

 

Na snímkach:

Spoločná pamiatka na ocenených hráčov a funkcionárov klubu a spoločná foto bývalých hráčov Stráňav a Strečna.

Futbalové Stráňavy oslavovali